Kuljus tantsumurul

Image

Iga rahvatantsuansambli kalendris on kaks kindlat sündmust, mis teistest tähenduslikumad ja mis ühtmoodi viie aasta tagant korduvad – need on ansambli juubel ja üldtantsupidu. Kuljusel on lausa nii hästi läinud, et nimetatud sündmused on langenud ühele ja samale aastale – lisaks 60. sünnipäeva pidustustele kirjutatakse 2009. aastal ansambli kroonikasse ka osalemine XVIII üldtantsupeol.           

Julgelt võib väita, et seekordne rahvapidu oli kuljuslaste jaoks erilisem kui kõigil eelnevatel aastatel, kuna tantsupeo kapteni mütsi kandis meie oma Ülo Luht. Samuti on tähelepanuväärne, et üldtantsupeo meeskonda kuulusid lisaks Ülole ka Marina Kuznetsova ja Märt Agu. Kuljus oli esindatud kuue rühmaga.           

Jaanipäeva pidustused peetud, kohtusid tantsijad 30ndal juunil esimeses tantsupeo proovis, kus asuti õppima uusi tantsujooniseid. Ilmataat oli lahke, hellitades tantsijaid neli päeva kestnud trennides selle suve kuumimate ja päikserohkeimate ilmadega. Punaseks põlenud õlavarred ja ninaotsad ei morjendanud aga kedagi, sest tantsusõbrad on rõõmsameelse energilise ellusuhtumisega ja prooviväljakul valitsev õhkkond oli ülev ja ärev igal hetkel. 2. juuli õhtul toimus pidulik TuleTulemise tseremoonia Admiraliteedi Basseini juures. Reede, 3. juuli tõi endaga peaproovi ning esimese etenduse. Kui ilmataat oli eelnevatel päevadel ennast heast küljest näidanud, siis selleks ja järgnevateks päevadeks oli ta pilvedesse ka natuke vihmapiisku kogunud ja laskis need tantsijate kohal valla. Eestimaa kliimas ei üllatanud see muidugi kedagi ja tantsijad olid hoopis üksmeelel, et mis merepidu see ikka oleks ilma veeta?! Usun, et peale etenduse esimest ettekandmist tundis iga osaleja nii suurt rahuldust, et taevast oleks võinud ka pussnuge sadada ja see poleks suutnud kellegi rõõmu rikkuda. Laupäevane ja pühapäevane etendus ainult kinnistasid seda tunnet ja oli selge, et 2009nda aasta tantsupidu ÜhesHingamine on nii võimas, ühtesiduv ja sügavamõtteline, et emotsioon, mis selles osalemise ja vaatamisega loodud, jääb eestlaste hinge veel pikaks ajaks.

Image

Traditsiooniliselt toimus laupäeva pärastlõunal laulu- ja tantsupeo rongkäik, kus kõik taidlejad kokku said ja Tallinna kesklinnast Piritale laulukaare ette kõndisid. Kuigi Kuljus oli rongkäigus viimaste seas, ei murdnud see kellegi vaimu ja nii kõlasid ühehäälselt mitme kilomeetri jooksul juba kohustuslikuks saanud ergutushüüded: üks, kaks – Elagu Kuljus!; kolm, neli – Õige!; viis, kuus – Oh-oh-ooo!; seitse, kaheksa – Üldjuht, Ülo Luht!           

Sel suvel möödus 140 aastat esimesest üldlaulupeost ja 75 aastat esimesest üldtantsupeost. Meie rahva kultuurilugu on muljetavaldav ja jätkusuutlik, mille tõestuseks on fakt, et ÜhesHingamise pidu tõi üle kodumaa pealinna kokku 534 rühma 7460 tantsija-võimlejaga ning 864 koori 26 430 lauljaga. Raske on sõnadesse panna rõõmu ja rahvuslikku uhkust, mida tunneb inimene, kes on olnud osa sellest. Loodame, et neid pidusid tuleb veel palju-palju!

LIISI TREIER